Kultura

Dożynki gminne 2018

Tegoroczne dożynki obfitowały w moc atrakcji. Obrzęd dożynkowy tradycyjnie rozpoczął się Mszą Świętą polową przy OSP Morawin, stamtąd po zakończeniu mszy wyruszył korowód w stronę Szkoły Podstawowej.
Następnie każda miejscowość naszej gminy zaprezentowała publiczności swoje dary, kosze, wieńce i dorodne bochny chleba.

Wójt Pan Mariusz Chojnacki wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Józefem Majewskim przywitali wszystkich zebranych gości, podziękowali za liczny udział, za wszystkie dary, a w szczególności podziękowania skierowane były do rolników za ich ciężką pracę oraz życzyli udanej zabawy.

Pokaz starodawnych obrzędów w dużej części przedstawił Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice”, który w tym roku obchodził 35-lecie działalności.
Nie zabrakło również występów naszych lokalnych zespołów. „Cekowianki” działają od 2002 roku, kontynuują pokoleniowy przekaz pieśni regionalnych obecnie pod kierownictwem Pani Haliny Grzegorek.
Zaś dziecięcy zespół taneczny działający przy SP Morawin umilił czas uroczymi tańcami.
Goście mieli również przyjemność wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Kamienia pod batutą Henryka Siudy.

Starostami dożynek byli Pani Aneta Chabraś oraz Radosław Łuczak.
Pani Aneta od 4 lat wspólnie z mężem oraz synami prowadzi ponad 60 hektarowe gospodarstwo rolno-ogrodnicze we wsi Podzborów.
Pan Radosław Łuczak prowadzi od ponad 30 lat tradycyjne, ponad 10 hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Morawin.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami głównymi (m.in. skuter, rower, sprzęt ADG), a nasi milusińscy ochoczo korzystali z zamków dmuchanych i innych atrakcji dla dzieci.

Zwieńczeniem dnia był koncert Andrzeja Cierniewskiego oraz zabawa taneczna.