Komunikaty

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, zabrzmią syreny alarmowe

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie, dlatego dziś w gminie Ceków-Kolonia o godzinie 17:00 będzie można usłyszeć syreny upamiętniające tamto wydarzenie.

„1 sierpnia 1944 roku, Warszawa

Skąpane w sierpniowym słońcu miasto tętniło własnym, lecz nieproszonym, okupacyjnym życiem. Bezchmurne, błękitne niebo rozpościerało się nad głowami przemykających w dole ludzi. Wykończeni po kolejnym, ciężkim dniu pracy, mieszkańcy Warszawy śpieszyli do swych domów, pragnąc tylko jednego. Schronić się w ich chłodnych objęciach. Zbliżała się godzina siedemnasta. O tej porze ulice miasta zaczynały się zwykle wyludniać. Zwykle. Lecz nie dziś. Ten dzień był inny.

Wielu mężczyzn, młodych i starych, kobiet, lepiej i gorzej ubranych, podążało w tylko im znanym kierunku. Ich pełne powagi twarze, oczy z determinacją wpatrzone w dal i poruszone usta, kontrastowały ze stłamszonym miastem. Kroki idących, stały się miarowe, jakby głośniejsze i odważniejsze. Bardziej dumne.

We wnętrzach kamienic ucichły rozmowy. Mieszkańcy zaczęli nieśmiało wyglądać przez swoje okna. Ludzie. Na zewnątrz było pełno ludzi. Nadciągała burza.

Skryci wśród swoich czterech ścian lokatorzy jak zaczarowani wsłuchiwali się w ten niezwykły, człowieczy tętent. Marsz. Na ulicach maszerowano. Na ulice wkroczyła nadzieja.

Ktoś zaczął nucić Mazurka. Słowa, z początku cicho przemykające między uliczkami, zaczęły rozlewać się po całym mieście. A z nimi płynęła ona. Wolność.

Wybiła godzina siedemnasta. Warszawa zamarła.

Zamarła, aby odrodzić się na nowo.”